- Wnętrza
- 25 marca 2021
7 Zasad Projektowania Wnętrz
7 Zasad Projektowania Wnętrz to wytyczne do tworzenia dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Projektanci włączają te zasady do każdego planu projektowego, aby stworzyć wnętrza, które są zarówno piękne, jak i w pełni funkcjonalne. Podczas gdy każda zasada jest ważna sama w sobie, w prawdziwie udanym projekcie wszystkie 7 zasad działa razem i wzajemnie się uzupełnia.
1. Równowaga
Równowaga w projektowaniu wnętrz wymaga równomiernego rozłożenia "ciężaru wizualnego". Waga wizualna odnosi się do tego, jak ciężki lub znaczący wydaje się obiekt dla ludzkiego oka. Przedmioty, które są duże, masywne, ciemne lub kolorowe będą wydawać się cięższe niż te, które są małe, cienkie, otwarte lub w jasnym kolorze. Aby osiągnąć dobrą równowagę, podziel pokój na cztery równe kwadranty. Każda ćwiartka powinna sprawiać wrażenie, że zawiera mniej więcej taką samą ilość mebli i przedmiotów.
2. Rytm
W muzyce, rytm występuje wtedy, gdy powtarzający się rytm (lub kombinacja rytmów) tworzy wzór muzyczny. Rytm w projektowaniu wnętrz pomaga stworzyć spójną przestrzeń z dobrym przepływem, wykorzystując powtórzenia, aby pomóc w poruszaniu się oka po pokoju. Powtarzającymi się elementami może być wszystko, od koloru lub wzoru, przez wykończenia i materiały, po kształty i style.
3. Akcent
Akcent w projektowaniu wnętrz odnosi się do centralnego elementu, który działa jako punkt centralny przestrzeni. Wspólne punkty ogniskowe obejmują cechy architektoniczne, takie jak kominek lub okno obrazowe. Jeśli pokój nie ma żadnych godnych uwagi elementów architektonicznych, sztuka lub meble mogą również stanowić punkt centralny.
Punkt centralny powinien być pierwszą rzeczą, którą zauważysz po wejściu do pokoju i służyć jako kotwica dla przestrzeni. Kiedy już zidentyfikujesz punkt centralny, możesz stworzyć nacisk poprzez rozmieszczenie mebli oraz użycie koloru, światła i tekstury.
4. Kontrast
Kontrast i różnorodność tworzą wizualne zainteresowanie i sprawiają, że wnętrza nie wydają się nudne. Kontrast zapewnia dramatyzm i przyciąga uwagę, podczas gdy różnorodność dodaje osobowości i zróżnicowania. Stwórz kontrast poprzez umieszczenie obok siebie elementów o uderzającej różnicy. Możesz osiągnąć ten efekt za pomocą koloru, kształtu i przestrzeni. Możesz również użyć różnych kolorów, tkanin i wykończeń wraz z unikalnymi meblami, aby urozmaicić przestrzeń.
5. Skala
Skala i proporcje współpracują ze sobą, aby zapewnić, że przedmioty w pokoju wyglądają tak, jakby należały do tego miejsca, a także odnoszą się do siebie nawzajem. Skala odnosi się do wielkości obiektów w przestrzeni, podczas gdy proporcje odnoszą się do wielkości jednego obiektu w stosunku do drugiego.
6. Jedność
Jedność i harmonia tworzą przestrzeń, która sprawia wrażenie spójnej i zapewniają, że wszystkie elementy w pomieszczeniu czują się częścią całości. Jedność osiąga gdy ogólny temat podąża który prowadzi projekt i zapewnia że wszystkie kawałki odnoszą się jeden do drugiego. Dekorowanie z przedmiotami, które mają wspólne kolory, wzory, kształt lub styl pomoże stworzyć harmonijny pokój.
7. Szczegóły
Włączenie powyższych 6 zasad stworzy przestrzeń z dobrym przepływem i równowagą, która sprawia wrażenie dobrze poskładanej. Ale szczegóły są tym, co sprawia, że pokój ożywa. Szczegóły są łatwe do przeoczenia, ale mogą mieć duży wpływ na ogólny wygląd i poczucie przestrzeni.
Detale dekoracyjne obejmują takie elementy jak wykończenia i zdobienia na tekstyliach, akcenty architektoniczne oraz okucia, uchwyty i mączniki. Inne, mniej oczywiste detale obejmują wspólne cechy, takie jak przewody od lamp i elektroniki, płyty czołowe gniazdek i jakość wykonania. Więcej porad odnośnie projektowania wnętrz znajdziesz na http://artdekor.net.pl/.
Najnowsze Artykuły
- Remont i budowa domu
- 16 listopada 2022
Jak postawić rusztowanie warszawskie?
- Wnętrza
- 20 października 2022
Jak wybrać meble biurowe?
- Wnętrza
- 18 października 2022